gastroskopCzym jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się je poprzez użycie cienkiego i giętkiego urządzenia optycznego. Lekarz wprowadza przewód przez usta i jamę ustną, przełyk, żołądek aż do ujścia dwunastnicy. Dzięki obrazowi z gastroskopu jest wstanie ocenić czy nie ma uszkodzeń w ścianach przewodu pokarmowego. Także może stwierdzić obecność wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Procedura jest wykonywana przy użyciu lekkich leków znieczulających, przez co jest właściwie bezbolesna. W niektórych przypadkach można wykonać gastroskopię bez znieczulenia.

Jak się wykonuje gastroskopię?

Pierwszym krokiem jest wyjaśnienie procedury przez lekarza. Następny to zaaplikowanie środka znieczulającego działającego miejscowo. Jest on dość podobny do środków używanych przez lekarzy stomatologów. Zwiotcza on gardło i może powodować problemy z przełykaniem. Z racji tego, że jest to środek działający miejscowo pacjent pozostaje świadomy tego co się dzieje. Kolejny krok to położenie pacjenta na lewą stronę i powolne i delikatne wprowadzanie gastroskopu przez usta i jamę ustną. Przypomina to połykanie trochę większego kawałka jedzenia. Zdarza się, że by wykonać badanie właściwie trzeba wprowadzić do układu pokarmowego odrobinę powietrza. Powoduje to odruch bekania, który jest zjawiskiem całkowiecie normalnym dla tego badania. Całe badanie przeważnie trwa od 10 do 15 minut.

Po co gastroskopia?

  • procedura pozwola na zbadanie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Lekarz poszukuje podrażnień, zranień i nowotworów. Jest to badanie bardzo skuteczne i w wielu przypadkach zastępuje prześwietlenie RTG. Pozwala wychwycić zmiany w przełyku, żołądku i dwunastnicy.
  • dzięki temu badaniu lekarz może pobrać wycinki do badania albo zrobić zdjęcia.