HELICOBACTER PYLORI 513 532 032

Test oddechowy na obecność bakterii helicobacter pylori

 • 98% swoistości i czułości testu
 • wynik od razu po badaniu
 • szybka ok. 20 minutowa procedura
 • cena 210 zł
 • wykonujemy codziennie
 • terminy z dnia na dzień

Czym jest test oddechowy helicobacter pylori?

Test oddechowy wykonuje się w celu stwierdzenia obecności bakterii helicobacter pylori w żołądku. Jest ona odpowiedzialna za zapalenie oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Test może być również przeprowadzony w celu sprawdzenia czy wprowadzona antybiotykoterapia pozwoliła na w eliminowanie tej bakterii.

Na czym polega test oddechowy helicobacter pylori?

Pacjentowi podaje się mocznik znakowany węglem 12C, który to w przypadku obecności bakterii helicobacter pylori rozłożony zostaje w żołądku do amoniaku i dwutlenku węgla. Wzrost ilości amoniaku w wydychanym powietrzu świadczy o obecności bakterii helicobacter pylori w żołądku. 

Wykonanie testu oddechowego helicobacter pylori

Całe badanie trwa około 20 minut. Składa się z 3 etapów:
1 etap - pobranie próbki powietrza w celu ustalenia poziomu bazowego
2 etap - wypicie roztworu zawierającego mocznik znakowany węglem 12C
3 etap - pobranie próbki powietrza po podaniu odczynika

Wyniki badania - test oddechowy helicobacter pylori

Próbki pobrane od Pacjenta poddawane są natychmiastowej analizie. Wyniki są dostępne bezpośrednio po badaniu.

Wynik bezpośrednio po badaniu
CENA BADANIA 210zł!!

Helicobacter pylori test oddechowy - przygotowanie do badania

Helicobacter pylori objawy:

 • męczące bóle brzucha
 • kłucia w nadbrzuszu
 • częste uczucie zgagi
 • odbijanie
 • dyskomfort po posiłku
 • uciążliwe biegunki
 • ciągła niestrawność
 • nudności lub wymioty

Dla kogo jest przeznaczony test oddechowy na obecność helicobacter pylori?

Pierwsza grupa Pacjentów zgłaszających się na test oddechowy na obecność helicobacter pylori to osoby cierpiące na dolegliwości z górnej części przewodu pokarmowego. Przeważnie zgłaszane objawy to piekący ból w nadbrzuszu, częste kłucia "w dołku". Towarzyszom im odbijania i dyskomfort po posiłku. Zdarzają się również uciążliwe biegunki, czasem nudności i wymioty. Niekiedy pacjenci zgłaszają niepokojący zapach z ust. Druga grupa to pacjencie ze zmianami skórnymi. Przeważnie są to osoby kierowane przez dermatologów lub cierpiące na trądzik. Trzecia grupa to pacjenci ze stwierdzoną anemią - niedoborem żelaza, a także z obniżonym poziomem witaminy B12. Te osoby przeważnie kierowane są przez hematologów.

Skuteczność testu na obecność helicobacter pylori, czyli czułość i swoistość

Test oddechowy na helicobacter jest stawiany na równi z testem wykonywanym podczas gastroskopii. Oba testy oparte są o ureazę, czyli mocznik. Jest to substancja z którą bakteria helicobacter pylori reaguje. Podczas tej nieodczuwalnej przez Pacjenta reakcji dochodzi do rozpadu ureazy na dwa gazy - amoniak i dwutlenek węgla. Test oddechowy jest oparty o wykrywalność tych gazów. Skuteczność testów wykrywających różne gazy jest dokładnie taka sama bo opiera się o tę samą reakcję chemiczną. Wynosi ona około 98%. Test na obecność bakterii helicobacter pylori oparty o amoniak ma tę przewagę, że wynik jest dostępny od razu po badaniu i jest przeprowadzony indywidualnie z pacjentem.

Przeciwskazania do wykonania testu

Pierwszym przeciwskazaniem jest zażywanie antybiotyków. Powinne one być odstawione na minimum 4 tygodnie przed wykonieniem tesu. Zalecany czas to 4-6 tygodni. Na 2 tygodnie przed testem oddechowym należy unikać leków na nadkwasotę typu IPP, czyli inhibitorów pompy protonowej. Na trzy dni przed samym badaniem zaleca się nie spożywać produktów strączkowych (fasola, groch, itp.), a także wzdymających. Również na trzy dni przed badaniem nie spożywamy alkoholu oraz nie korzystamy z prostych leków na nadkwasotę.

helicobacter pylori test oddechowy kraków

H_pylori_virulence_factors_en.png: user:Y_tambederivative work: Michał Komorniczak (talk)This is a retouched picture, which means that it has been digitally altered from its original version. Modifications: Vectorization and figuration. The original can be viewed here: H pylori virulence factors en.png: . Modifications made by M.Komorniczak., CC BY-SA 3.0

Testy oddechowe przeprowadzane są przez diagnostę. Z wynikiem należy udać się do osoby, która skierowała Pacjenta na badanie - lekarz lub dietetyk.