USG to nieinwazyjna metoda oceny elementów jamy brzusznej, takich jak: wątroba, woreczek żółciowy, trzustka, śledziona, przewody żółciowe czy też aorta brzuszna. Pozwala ona na szybkie zobrazowanie organów bez ingerencję w ciało pacjenta. Usg używane jest również do oceny przepływu krwi w strukturach jamy brzusznej.
Najważniejszą jej częścią jest sonda. Wysyła ona niesłyszalne fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości. Przenikają one skórę i tkanki ciała, ale odbijają się od organów i wracają do sondy. A ta już przetwarza odbite fale na odpowiedni obraz elektryczny.
Sama procedura USG nie jest skomplikowana. Polega ona na odpowiednim manewrowaniu sondą, tak by otrzymać żądany obraz. Przed samym badaniem nakładany jest żel, który ma za zadanie ułatwić poruszanie sondą.
USG jamy brzusznej wykonuje się wtedy kiedy trzeba ocenić wielkość i umiejscowienie jej organów. Z pomocą ultrasonografii można wykryć: cysty, nowotwory, ropnie i wrzody, niedrożności jelit, nagromadzenia płynów, zatory w naczyniach krwionośnych oraz wszelkiego rodzaju zapalenia.